Games and Sports

Many students have participated in sports and performed their best they could.

Cluster Level Position ‘K.V.Jetpur’2010-11

Sl.No. Event Name Rank Under Name in English Class Name of K V venue
1 100 Mt. Race II 17 Ku. Radhika karkar X Rajkot 12,13/08/10
  200 Mt. Race I 17 Ku. Radhika karkar X Rajkot 12,13/08/10
  Shot Put I 17 Ku. Radhika karkar X Rajkot 12,13/08/10
2 400 Mt. Race III 17 Ku. Krupali Chauhan X Rajkot 12,13/08/10
  1500Mt.Race I 17 Ku. Krupali Chauhan X Rajkot 12,13/08/10
3 600 Mt. Race I 17 Mr. Siddharth R. X Rajkot 12,13/08/10
  1*400 mt Relay III 17 Mr. Siddharth R. X Rajkot 12,13/08/10
  Triple Jump III 17 Mr. Siddharth R. X Rajkot 12,13/08/10
4 3000mt II 17 Ma. Vipul X Rajkot 12,13/08/10
  1*400 mt Relay III 17 Ma. Vipul X Rajkot 12,13/08/10
5 Javelion I 19 Ma. Milan S. X Rajkot 12,13/08/10
6 1*400 mt Relay III 17 Ma. Jay R. X Rajkot 12,13/08/10
7 1*400 mt Relay III 17 Ma. Jaydeep R. X Rajkot 12,13/08/10
8 Long Jump IV 17 Ma. Parth H. IX Rajkot 12,13/08/10
9 100 mt. Race IV 17 Ku. Leena IX Rajkot 12,13/08/10

 

Level Position ‘K.V.Jetpur’2010-11

Sl.No. Event Name Rank Under Name Class venue Score
1 100 Mt. Race II 17 Ku. Radhika karkar X CRPF G’Nagar 20,21/08/10
  200 Mt. Race I 17 Ku. Radhika karkar X CRPF G’Nagar 20,21/08/10
  Shot Put II 17 Ku. Radhika karkar X CRPF G’Nagar 20,21/08/10
  Relay 4*100 I 17 Ku. Radhika karkar X CRPF G’Nagar 20,21/08/10
2 1500 Mt. Race I 17 Ku. Krupali Chauhan X CRPF G’Nagar 20,21/08/10
3 3000mt III 17 Ma. Vipul X CRPF G’Nagar 20,21/08/10
4 Javelion III 19 Ma. Milan S. X CRPF G’Nagar 20,21/08/10
5 Cricket I 16 Ma. Bimal X Sec.30 G’Nagar 28,29/08/10
6 Cricket I 16 Ma. Dipen X Sec.30 G’Nagar 28,29/08/10


FLOUR RACE

GIRLS
NO NAME CLASS
1 EKTA X
2 HANAN IX
3 HAPPY X
 

RELAY RACE 4X100 M RACE(IX,X)

GIRLS BOYS
NO NAME CLASS NO NAME CLASS
1 RADHIKA X 1 SHIVAM IX
2 HAPPY X 2 BALRAM IX
3 KRUPALI X 3 NIKUNJ IX
4 SNEHAL X 4 JAYESH IX
      5 PARTH IX
      6 HARDIK IX
      7 DARSHAN IX
      8 HET IX
 

RELAY 400 M RACE (VI,VII,VIII)

GIRLS BOYS
NO NAME CLASS NO NAME
1 HIMANI VI 1 GAURAV
2 PRAGATI VI 2 DHAVAL
3 ESHITA VI 3 ROBIN
4 HIRL G. VI 4 NIRBHAY
      5 HIREN
      6 JAYRAJ
      7 JAYGIRI
      8 UDAY
 

KABBADI(GIRLS IX,X)

ABDUL KALAM HOUSE WIN WITH 28 POINTS
CROCK FIGHT RAJ P.-X
CHOCOLATE RACE NANCY-V
3 VERSA-V
4 MANALI-IV
 

BISCUITING

GIRLS BOYS
NO NAME CLASS NO NAME CLASS
1 DRASHTI II 1 ALOK I
2 PRIYANSI I 2 DARSHIL II
3 HONEY II 3 KRUPESH I
4 TULSI I      
 

200METER RACE

GIRLS BOYS
NO NAME CLASS NAME CLASS
1 RADHIKA X SHIVAM IX
2 LEENA IX VIVEK IX